Одбојка

Никола Ѓорѓиев: Имаме искуство, знаење и квалитет за да пристапиме вистински

Завршни подготовки на македонските одбојкари пред квалификациите за Европското првенство во септември, идентично како нашето дебитантско во 2019-тата, во четири држави и со 24 репрезентации. Иако турнирот во Скопје ќе биде без публика, малата предност на домашниот терен, како и објективниот квалитет, овозможуваат оптимистички пристап пред натпреварите со Босна и Херцеговина и со Турција.

Иако во современиот спорт нема ништо сигурно, претпоставка е дека доколку македонската репрезентација одигра на нивото од еврошампионатот во Словенија, ќе нема сила што ќе постави рампа за наше второ учество во елитното континентално друштво. Против Босна и Херцеговина в понеделник и потоа в четврток потребни се две максимални победи и што подобар биланс против објективно посилната, но не и непобедливата Турција, в среда и в сабота.

„Не би сакал да се опуштиме. Според првичниот список, Босна и Херцеговина изгледа навистина добро, но голем дел од играчите нема да одговорат на повикот на селекторот. Сепак, треба да почекаме и да го видиме нивниот конечен состав. Јас мислам дека првата линија ја знам и сметам дека ние сме поквалитетни од нив. Но без разлика на тоа, треба да играме максимално затоа што знаеме дека најтешко се добиваат добиените натпревари. Имаме искуство, знаење и квалитет за да пристапиме вистински, да оствариме две победи над босанската репрезентација и потоа да се бориме со Турција за првото место во групата“, вели македонскиот капитен Никола Ѓорѓиев.

Поврзани Наслови

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!