Европски ФудбалФудбал

Нема пауза во Премиер лигата

Оправданиот гнев на раководните лица на повеќето клубови од Премиер лигата и исто толку оправданата грижа за безбедноста на играчите очигледно не беа доволни 14 од 20-те клубови на состанокот одржан во понеделникот да се договорат за продолжување на натпреварувањето.

Речиси два часа траеше средбата на претставниците на прволигашките клубови, а како што стојат работите натпреварувањето продолжува според планот.

Во изминатите седум дена, шест натпревари беа одложени поради проблеми со коронавирусот меѓу играчите, членовите на стручниот штаб и другите кадри во клубовите. А оние кои играат имаат големи проблеми – или испраќаат играчи на теренот кои штотуку закрепнале од коронавирусот или излегуваат без четворица, пет (или повеќе) стандардни првотимци.

Затоа со нетрпение ја чекаа одлуката која беше донесена на состанокот на клубовите во понеделникот.

Повеќето решија само да продолжат да се натпреваруваат. Нема да има одложувања или паузи.

Повеќето клубови сакаат да продолжат да се натпреваруваат за време на празничната сезона. И огромното мнозинство.

Неколку клубови се залагаа за одложување на колото (28-30 декември), но други опстојуваа на идејата дека тоа е премногу сложено и создава дополнителен ризик бидејќи секое одложување од овој тип би било огромна економска загуба за Премиер лигата.

Наводно, се разгледувала и идејата да се направи пауза во комплетното првенство, но ниту еден клуб не се согласил со таа идеја.

Како што стојат работите, натпреварувањето ќе продолжи по однапред договорен распоред, иако всушност клубовите не гласаа за ниту еден од трите предлози. Премиерлигашите ги слушаа мислењата, но на крајот одлуката беше на самата лига, а не на клубовите.

И покрај проблемите и големиот број заразени, од самиот почеток имаа намера да продолжат да се натпреваруваат во лигата, одложувајќи ги само оние натпревари кои апсолутно не можат да се играат.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!