Европски ФудбалФудбал

Нејмар прави сензационален трансфер ? Медиумите веднаш се сетија на неговите неодамнешни зборови

Бразилскиот интернационалец Нејмар можеби ја игра минатата сезона во дресот на ПСЖ.

Шпанските медиуми објавија дека Нејмар наскоро би можел да ја напушти Франција и кариерата да ја продолжи во Англија, со оглед на тоа што неговата желба е да игра во Премиер лигата која важи за најсилната лига во светот.

Според „Ел Национал“, Нејмар го сака Манчестер Јунајтед, иако не е единствениот клуб на Островот кој е заинтересиран за одличен напаѓач, кој едвај го дочекал доаѓањето на својот пријател Лионел Меси, но се чини дека тој и Аргентинецот нема долго да соработува.

Јунајтед донесе големи засилувања, од кои најголемото секако е враќањето на Кристијано Роналдо, но клубот имаше исклучително лоши резултати, што доведе до отказ на Оле Гунар Солскјер, а работата привремено му беше дадена на Мајкл Керик.

Сега клубот сака да го најде вистинскиот тренер, а покрај тоа да донесе играч кој може да стане лидер во тимот и кој би му помогнал на клубот со своите голови и асистенции да биде конкурентен за трофеи.

Најпрво се мислеше дека тоа може да биде Винисиус Јуниор, но Реал Мадрид ниту во лудило нема да ја пушти својата млада ѕвезда, па изборот сега падна на Нејмар, кој неодамна изјави дека „сите големи играчи имаат сон и желба да играат во Премиер лигата“.

Таа изјава на Нејмар е дополнителен мотив Јунајтед да тргне по него, а ПСЖ и онака има доволно силен напад за да може да го преживее евентуалното заминување на поранешната ѕвезда на Барселона.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!