Европски ФудбалФудбал

Не може да биде полошо: Трошат повеќе од Реал и Баерн, а нивните навивачи им го свртеа грбот

Реал Мадрид и Баерн се познати како најголеми светски клубови со огромни буџети.

Има и клубови кои не се блиску до Реал Мадрид и Баерн по поддршка, популарност и успех, но имаат доволно пари да потрошат повеќе од овие двајца великани.

Во изминатите пет години, Евертон потроши 500 милиони фунти на 44 играчи. Повеќе од германскиот и шпанскиот гигант, без ниту еден освоен трофеј.

Синоќа Евертон играше против Арсенал на „Гудисон Парк“, а во 27. минута од натпреварот дел од навивачите на „Карамелите“ почнаа да ги напуштаат трибините.

Тоа беше начин да се изрази прошка и незадоволство кон раководството на клубот бидејќи 27 години го чекаа трофеј.

„27 години без трофеј се неприфатливи. Напуштете го стадионот во 27. минута од натпреварот против Арсенал. Да покажеме колку е неспособна управата на Евертон и дека не може да продолжи да работи“, порачаа навивачите.

На крајот, групата навивачи го испочитува договорот и си замина од своето место, што е навистина редок случај во Англија.

Евертон го освои својот последен трофеј во 1995 година, ФА Купот.

Инаку, „Карамелите“ по пресвртот успеаја максимално да ја ублажат кризата. Марсел Брендс веќе ја напушти функцијата спортски директор, а навивачите се надеваат на нови промени, без разлика на триумфот над „Топџиите“.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!