Европски ФудбалФудбал

Навивачите на Њукасл очекуваа спектакуларни имиња, но ова не е едно од нив

Очигледно веројатно не очекува интересен зимски преоден рок.

Многу очи ќе бидат насочени кон Њукасл Јунајтед, кој од октомври е најбогатиот клуб во светот.

Навивачите на „страчките“ можеби очекуваат некои спектакуларни имиња, но потенцијалното засилување што го најави Дејвид Орнштајн не е едно од нив.

Имено, станува збор за Свен Ботман, 21-годишен Холанѓанец кој настапува за француски Лил. Овој стопер оваа сезона одигра вкупно 13 натпревари за францускиот тим и постигна еден гол, а пропушти еден дел од сезоната поради повреда на препоните.

Ботман кариерата ја започна во младиот тим на холандски Панкратикус, по што се пресели во Ајакс каде ги мина сите помлади селекции. Тој исто така беше на позајмица во Херенвен и е член на Лил од летото 2020 година.

За помладите селекции на Холандија одигра 34 натпревари и постигна еден гол, а се уште го чека дебито во А типот.

За потсетување, медиумите со Њукасл ги поврзаа и фудбалерите на Барселона, Кутињо и Дембеле, како и напаѓачот на Арсенал, Александре Лаказет, кој е најблиску од тројцата до доаѓањето на Ст. Џејмс Парк.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!