Европски ФудбалФудбал

Најскапиот десен бек на сите времиња: Хакими потпиша за ПСЖ до летото 2025 година

По десет дена неофицијални гласини на Твитер, веста е конечно официјална. Ашраф Хакими беше подложен на лекарски преглед и потпиша договор со ПСЖ до летото 2025 година.

Интер заработи 71 милион евра со овој трансфер, со што Хакими стана најскапиот десен бек во историјата. Мароканецот се сели во Париз поради финансискиот фер-плеј, кој според познатиот трансфер „инсајдер“ Фабрисио Романо, е целосно почитуван со оваа продажба. Интер повеќе не е должен да продава никаков „капитал“.

Ахраф беше член на Реал Мадрид до 2020 година. Потоа беше продаден во редовите на новиот италијански шампион за 45 милиони евра, што репрезентативецот ги плати со добри игри. Сепак, се чини дека Хакими е „жртвено јагне“ за финансиските регулативи на УЕФА, па среќата ќе ја бара во Париз. Со овој трансфер, Мароканецот ќе ги удвои претходните приходи.

Неофицијално се знае дека неговата годишна плата ќе изнесува неверојатни 10 милиони евра.

Ако ништо друго, тие ќе имаат со кого да си играат. ПСЖ не се откажува од намерата да ја освои Лигата на шампионите. Покрај Хакими, на тимот ќе му се придружат и Донарума, Вијналдум, а Серхио Рамос е пред потпис.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!