ФудбалФудбал - ПРВА ЛИГА

Младиот фудбалер Енсар Лума ја напушта Шкендија во потрага по поголема минутажа

Младиот фудбалер Енсар Лума од 15 јуни официјално се раздели со својот матичен клуб, Шкендија од Тетово.

Напаѓачот и челниците на клубот одлучија да ги делат патиштата со заеднички договор, почитувајќи ја желбата на играчот да бара тим каде ќе има повеќе простор за игра и натпревари.

20-годишникот е талент од фудбалската школа на Шкендија, а изминатата сезона во која Шкендија ја освои титулата, младинскиот репрезентативец Лума одигра четири натпревари и постигна еден гол

Недостигот на простор во тим каде конкуренцијата е исклучително голема, се чини го убеди играчот дека и покрај големата љубов кон домашниот клуб, во овој момент неговата реалност е да ја бара судбината во друга средина каде ќе има поголема минутажа која е важна за развојот на неговата кариера.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!