РакометРакомет - Суперлига

Металург се намачи со Бутел и го доби скопското дерби

Ракометарите на Металург запишаа победа над Бутел со 20:19 во рамки на Суперлигата. Изедначен и неизвесен натпревар до самиот финиш. Екипата од Автокоманда потешко од очекуваното дојде до три бодови.

Двете екипи играа изедначено уште од самиот старт на натпреварот. Бутел прв отвори и имаше два гола предност на стартот од натпреварот, но гостите веднаш вратија и успеаа да поведат, и на полувреме имаа предност од 10:11. Во вториот дел повторно изедначена игра, се играше гол за гол, а натпреварто беше решен во последните секунди.

Најефикасен на дербито кај Бутел беше Мирко Мајиќ кој имаше седум погодоци, додека Златко Хорват со шест голови беше најдобар кај Металург.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!