Европски ФудбалФудбал

Маурицио Сари ја менува играта на Лацио, а на врвот на неговата листа на желби е Црногорецот

Маурицио Сари стана нов тренер на Лацио, кој денес официјално го претстави, и тоа го стори на одличен начин.

„Бјанкочелести“ објавија само цигара на Твитер, бидејќи Сари е познат по својата зависност од тутун, сега пристигнуваат првите вести за плановите на искусниот тренер.

Имено, Сари ќе го смени системот на игра што Лацио ја играше последните години, па формацијата 3-5-2 оди во „историја“, и формацијата на Сари, која ја донесе до совршенство во Наполи 4-3-3, стапува во сцената.

Затоа Сари бара напаѓач кој повремено ќе биде во улога на организатор на играта, а идеалната опција за тоа ја гледа во Црногорецот Стеван Јоветиќ, кој е на врвот на списокот со желби на Сари.

Така, Лацио сега ќе започне „лов“ на Јоветиќ, кој во моментов игра за Монако, а овој напаѓач веќе помина шест и пол години во Италија, бидејќи играше за Фиорентина.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!