Европски ФудбалФудбал

Марко Роси потврди: Трансферот на унгарскиот репрезентативец во Челзи е договорен

Селекторот на унгарската фудбалска репрезентација Марко Роси изјави дека се е договорено и дека унгарскиот стопер Атила Шалаи во претстојниот преоден рок треба да премине од Фенербахче во Челзи, јавува Агенцијата Анадолу (АА).

Роси за медиумите по церемонијата на доделување на локалните награди во Торино, Италија, изјави дека Салаи (23) најверојатно ќе му се приклучи на лондонскиот клуб веќе во јануари следната година.

Запрашан дали има унгарски фудбалери кои би можеле да играат во италијанската Серија А, Роси рече дека моментално го смета Шалаи, кој игра за Фенербахче во Турција, е најдобар, но дека веќе е извесно дека ќе замине во англискиот Премиер лига

„Јасно е дека го следеа големи клубови од Шпанија, но очигледно неговиот трансфер во Челзи е завршена работа. Тој исто така би бил одличен играч за италијанскиот фудбал“, изјави Роси.

Минатиот месец, турскиот весник Сабах напиша дека Салаи бил меѓу резервите на Фенербахче во последните недели бидејќи договорот од 20 милиони евра (22,5 милиони долари) со Челзи може да пропадне доколку унгарскиот стопер претрпи некаква повреда.

Сепак, Фенербахче категорично го отфрли тоа тврдење.

Салаи е познат како еден од најталентираните стопери во Европа, а во Фенербахче дојде од Аполон Лимасол во јануари. Неговиот договор со Фенербахче истекува во 2025 година.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!