ФудбалФудбал - Македонска репрезентација

Македонија во група со Франција, Србија, Украина, Фарски О. и Ерменија во квалификациите за ЕП до 21 година

Македонската репрезентација до 21 година ги доби противниците во квалификациите за Европското првенство 2023 кое ќе се игра во Романија и Грузија.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски ќе играат во група со Франција, Србија, Украина, Фарски Острови и Ерменија. 

ЕП КВАЛИФИКАЦИИ за ЕП 2023:

ГРУПА А: Хрватска, Австрија, Норвешка, Финска, Азербејџан, Естонија
ГРУПА Б: Германија, Полска, Израел, Унгарија, Летонија, Сан Марино
ГРУПА Ц:Шпанија, Русија, Словачка, Северна Ирска, Литванија, Малта
ГРУПА Д: Португалија, Грција, Исланд, Белорусија, Кипар, Лихтенштајн
ГРУПА Е: Холандија, Швајцарија, Бугарија, Велс, Молдавија, Гибралтар
ГРУПА Ф: Италија, Шведска, Ирска, БиХ, Црна Гора, Луксембург
ГРУПА Г:  Англија, Чешка, Словенија, Албанија, Косово, Андора
ГРУПА Х: Франција, Србија, Украина, Македонија, Ф. Острови, Ерменија
ГРУПА И: Данска, Белгија, Турција, Шкотска, Казахстан 

На ЕП 2023 ќе патуваат вкупно 14 селекции, плус домаќините Грузија и Романија.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!