РакометРакомет - Македонска репрезентација

Македонија со победа над Чиле оди во следната фаза на Мундијалот во Египет!

Македонија ја запиша првата победа на Светското првенство во Египет, откако го доби директниот дуел со Чиле со резултат 32:29. Со оваа победа македонската репрезентација ќе игра во следната фаза, каде ќе бидат дел од групата Х, а противници ќе ни бидат репрезентациите на Словенија, Русија и Белорусија.

Натпреварот започна со одличниот старт на нашиот голман Никола Митревски со три интервенци, а Македонија во нападот преку Лазаров не успеа да постигне гол. Први до водство дојдоа ракометарите на Чиле, а Македонија веднаш врати преку Мишевски за 1:1. До 5. минута од натпреварот Чиле имаше водство од 1:2 со гол на Фојхтман.

Во 7. минута Стоилов беше исклучен, а Македонија преку Кузмановски намали на 2:3, а третиот пивотмен на Чиле, Фрелиј беше исклучен. Чиле покажа одлична игра на почетокот, Митревски имаше четири интервенции, но Чиле имаше водство од 2:4. Костески го постигна петтиот гол на Мундијалот и намали на 3:4, а на спротивната страна Митревски запиша нова петта интервенција. До 10. минута резултатот беше 4:4 со двата гола на Костески.

Во 12. минута беше досуден втор седмерец за Чиле, но истиот не беше успешно реализиран со што резултатот остана на 4:5, но во следниот напад Македонија не погоди, па противникот тоа го казни со брз гол за +2 при 4:6. Македонија преку младиот Костески намали на 4:5.

Костески го игра можеби најдобриот репрезентативец меч, младиот ракометар на Еурофарм Пелистер погоди за 7:7. Чиле повторно го врати водството на 7:8, но капитенот Лазаров погоди за 8:8. До 20. минута од натпреварот се играше гол за гол, а најголемата предност на противникот беше два гола.

Македонија дури во 21. минута имаше напад за прво водство, а погодокот за водство од 10:9 го постигна капитенот Лазров со гол од пенал. По само две минути противникот од Јужна Америка го врати водството од 11:12. Со третиот гол на Лазаров, нашата репрезентација израмни на 12:12, а одличниот Костески погоди за 13:12 и ново водство. Нашите водства беа кратки, бидејќи многу брзо Чиле израмнуваше или го враќање водството. До 25. минута Чиле го презеде водстово со 13:14.

После водството на Македонија од еден гол, нашата репрезентација влезе во негатива од два гола, Фојхтман постигна нов гол за 13:15, а Брестовац повика тајм-аут. Димитриоски постигна прв гол на натпреварот за 15:16 пред крајот на првото полувреме. Фојхтман постигна нов гол за 15:17, Македонија во последниот напад преку Пешевски намали на 16:17.

Митревски одигра фантастично прво полувреме, запиша осум интервенции, а исто така и Ненад Костески одигра фантастично прво полувреме постигнувајќи пет погодоци. Нашата одбрана повторно беше слаба и прими дури 17 гола од Чиле кој константно одржуваше два гола предност.

На стартот од второто полувреме беше досуден пенал за Македонија, а Лазаров беше прецизен за 17:17. Македонија на почетокот започна да игра добро во одбраната, а тоа резултираше со трето водство од 18:17 со гол постигнат од Пешевски. Во следниот напад на Чиле, Митревски ја запиша деветтата интервенција, а ние не реализиравме напад за +2. До 35. минута нашата репрезентација имаше 19:18. Поповски го постигнат првиот гол на натпревар за 20:19, а Чиле постојатно се враќаше, односно го израмнуваше резултатот.

Во последните дваесет минути од натпреварот Пешевски се разигра и постигна нов гол, со што Македонија повторно го врати водството од 22:21, но неможе никако да дојде до плус два, бидејќи Фрелиј израмни на 22:22.

Маркоски постигна гол за 23:22, а Никола Митревски запиша нова интервенција и Македонија организираше напад за +2, но истиот не беше искористен и резултатот остана ист. Петти напад нашата репрезентација не искористи за водстов од +2, а среќата беше на наша страна затоа што Чиле не реализираше два напади за израмнување.

Кузмановски го постигна третиот гол на натпревар за 24:22, но со брз гол Чиле врати на 24:23. Лазаров од тешка позиција постигна шестти гол за 25:23, а веднаш потоа имавме и напад за +3, но Димитриоски не реализираше и резултатот остана ист. Чиле почна да прави грешки во нападот, не постигнуваше голови, а следуваше тајм-аут за репрезентацијата од Јужна Америка.

Томовски ја запиша првата интервеција, втор промашен седмерец Чиле, а Македонија конечно преку Пешевски погоди за +3 при 26:23. Македонија до 49. минута од натпреварот имаше водство од 27:23 и највисоки +4 на натпреварот. Нашата репрезентација во второто полувреме играше подобро и тоа вроди со плод. Паниката и грешките кај Чиле се зголемуваа, а тоа нам ни одговараше бидејќи ја диктиравме играта и до 50. минута имавме 27:25. Чиле организираше брз центар и на тој начин ја враќаше негативата.

Кузмановски постигна гол за 28:25, а на спротивната страна Митревски забележа нова интервенција, но следниот напад не го искористивме за +4. Чиле се обиде до постигна брз гол, но Митревски ја запиша тринаесеттата одбрана, петта во второто полувреме. Следуваше тајм-аут за Брестовац.

Салинас постигна гол со што Чиле намали на 28:26 и негатива од два гола. Македонија преку Лазаров кој постигна гол од пенал дојде од 29:26 и повторно плус три на шест минути до крајот. Димитриоски постигна гол за Македонија кога имаше играч помалку за 30:27, а Митревски запиша нова интервенција.

Нашата репрезентација на четири минути до крајот доби пенал, а Лазаров не успеа да реализира. На три минути до крајот Чиле доби пенал, а Томовски запиша нова интервенција, откако му одбрани пенал на Себалос.

После тајм-аутот на Македонија, Стоилов постигна нов гол за 31:27 на две минути до крајот од натпреварот. На минута до крајот резултатот беше 31:28, а Маркоски доби исклучување. Капитенот Лазаров постигна нов гол за 32:28, а на спротивната страна Чиле постигна брз гол за конечни 32:29.

Најдобар во нашите редови беше капитенот Кирил Лазаров кој постигна осум погодоци, а Пешевски и Костески постигнаа по пет, додека кај Чиле најдобар беше Родриго Салинас со осум погодоци, а Себалос постигна еден помалку.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!