Европски ФудбалФудбал

Лукаку не е заинтересиран за повици од Англија

Како што беше напишано претходните денови, Челси и Манчестер Сити се клубови кои се подготвени да издвојат многу пари за да може Ромелу Лукаку да биде во нивните редови. Сепак, засега Белгиецот не е заинтересиран за тоа и тој би сакал да остане во Интер.

Во шампионската сезона на Интер, Ромелу Лукаку редовно постигнуваше голови. Тој постигна дури 30 на 44 натпревари во сите натпреварувања, а тоа не помина незабележано од англиските клубови кои во моментов бараат напаѓачи. Челси прв сакаше да го врати Лукаку, кој дојде во тој клуб од Андерлехт пред десет години. Сепак, на „Стемфорд Бриџ“ немаше место за младиот Ромелу, а подоцна тој го изгради статусот во Евертон и се пресели во Јунајтед, а потоа и Интер.

Во Италија, на Лукаку очигледно му се допаѓа затоа што, покрај тоа што постигна повеќе голови таму, клубот започна да освојува трофеи, а неговата плата исто така ќе биде зголемена на осум ипол милиони евра.

Ромелу во моментов е на заслужен одмор по завршувањето на Европското првенство, а италијанските медиуми пишуваат дека тој воопшто не е заинтересиран за покани од Англија и дека има желба да остане во Интер.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!