Европски ФудбалФудбал

Лацио на српски погон: Сергеј и Каменовиќ се веќе тука, пристигнуваат уште две српски засилувања!

Лацио влегува во нова ера со нов шеф на стручниот штаб. Наместо Симоне Инзаги, Маурицио Сари дојде на „Олимпико“, и се чини дека ги цени српските фудбалери.

Сергеј Милинковиќ-Савиќ е во Рим веќе подолго време, се зборува за негово можно заминување, но засега нема конкретни понуди. Колонијата на Србите ја засили левиот бек Димитрија Каменовиќ, кој во зимата потпиша за „небесносините“, но беше на позајмица во Чукаришки шест месеци.

Лацио сака да му го украде Филип Костиќ на Интер. Србинот наводно договорил сè со италијанскиот шампион, но сега Лацио се вмеша. Имаше ќор-сокак помеѓу „нераѕурите“ и Ајнтрахт, па Римјаните ќе се обидат да го искористат тоа.

Другиот Србин кој е мета на Лацио е Матија Настасиќ. Тој е искусен српски дефанзивец чија цена значително опадна, бидејќи Шалке испадна од германската елита. Тие сакаат тоа да го искористат во Рим и да донесат квалитетен дефанзивец кој се прослави во Серија А носејќи го дресот на Фиорентина.

Како што стојат работите, српски Лацио ќе гледаме во Серија А од август.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!