Европски ФудбалФудбал

Крос изненади: Не го познавам Реал без Рамос

Играчот за врска на Реал Мадрид, Тони Крос, сè уште не може да верува дека нема да игра во тимот со поранешниот капитен Серхио Рамос од следната сезона.

Рамос нема да го продолжи договорот со шпанскиот гигант, па ќе ја промени средината како слободен агент, а сè уште не е познато во кој клуб ќе ја продолжи кариерата.

„Не го познавам Реал без Рамос. За мене беше целосно незамисливо дека тој нема да ја заврши кариерата во Реал. Очекував да остане во клубот. Тој не само што е врвен фудбалер, туку тој е и најдобриот капитен со кој сум играл затоа што секогаш се борел за клубот – и надвор од теренот. „Ако прашате сто напаѓачи против кои најмалку сакаат да играат, верувам дека голем број од нив ќе го споменат Серхио“, рече 31-годишниот Тони Крос.

„Сигурен сум дека тој ќе биде повторно во Реал во иднина, едноставно не знам во која улога. Би било навистина невнимателно да не ‘рѓосам во клуб со таква величина како Рамос. Тој може многу да придонесе во иднина“, изјави поранешниот играч за врска на Баер Леверкузен и Баерн Минхен.

Рамос пристигна на „Сантијаго Бернабеу“ во 2005 година од Севилја. Во меѓувреме, тој освои сè што можеше да се освои, вкупно 22 трофеи – пет Ла Лига, два Купа на кралот, четири Лиги на шампиони, Клупски шампионати на ФИФА и Суперкуп на Шпанија и три Суперкупа на Европа и се здоби со статус на легенда.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!