Европски ФудбалФудбал

Кристијано Роналдо е подготвен да остане во Јувентус до 2023 година

Агентот на Роналдо, Жорж Мендеш, наводно неодамна се појавил пред газдите на Јувентус со идеја Кристијано Роналдо да остане во клубот до 2023 година. Неговиот договор со „старата дама“ истекува следното лето.

Како што дознаваат фудбалските „инсајдери“, Мендеш го понудил Роналдо на Пари Сен Жермен и Манчестер Јунајтед за следното лето да се пресели во еден од тие клубови како слободен играч. Сепак, ПСЖ и Јунајтед одбија да го сторат тоа и засега немаат цел да го донесат португалскиот ветеран.

После тоа, Мендеш повторно се фокусираше на преговорите со Јувентус, кои може да се однесуваат на договорот до летото 2023 година.

Јуве побара време да се одлучи за нов договор за Кристијан, кој носи 31 милиони евра од касата на клубот секоја година и е најплатениот играч. За три години постигна 100 голови за Јуве, но сепак не го донесе трофејот во Лигата на шампионите.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!