ФудбалФудбал - ВТОРА ЛИГА

Кораб ќе атакува на бараж, Алиу, Адили, Садики и Дани нови засилувања

Второлигашот Кораб од Дебар ги претстави своите четири засилувања за пролетната полусезона од Втората лига – Запад. Најнови засилувања во клубот се Арменд Алиу, Мурат Адили, Енис Садики и Мргим Дани.

Алиу во Кораб пристигнува од Ренова, а во својата кариера 24-годишниот фудбалер има настапувано за косовски Феризај, Велазерими, Македонија Ѓорче Петров и кичевски Напредок.

28-годишниот Адили доаѓа од редовите на Велазерими, а во својата кариера бил дел од Феризај од Косово, Ренова, Зајази и Врапчиште.

Садики во Кораб доаѓа од Вардар Форино, а 19-годишниот фудбалер во својата кариера бил дел и од Куманово Еуроспорт-Вардар, Башкими и Викториа од Куманово.

Дани доаѓа од редовите на прволигашот Шкупи, а во својата кариера 26-годишниот искусен фудбалер настапувал и за Велазерими, Зајази и Врапчиште.

Помошниот тренер на Кораб, Адриан Муладаути за Спортска Мрежа вели дека клубот преговара со уште неколку засилувања. Станува збор за искусен голман од Првата лига, како и искусен играч кој треба да го засили средниот ред и додава дека клубот ќе се обиде да го обезбеди бараж местото за ПМФЛ, а мотивот за тоа е 100 годишнината од основањето на клубот која се слави годинава.

Второлигашот Кораб во пролетниот дел од сезоната во Втората лига – Запад ќе биде предводен од новиот тренер Назми Ајдини, кој доаѓа на местото на Боби Стојкоски кој се раздели со клубот по завршувањето на есенската полусезона. Ајдини е поранешен терен на Велазерими.

Кораб есенската полусезона ја заврши на петтото место на табелата со 24 освоени бодови шест помалку од бараж местото, односно второто место.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!