ОстанатоФудбалФутсал

Конзули на крилата на Стефановски до триумф во Штип над Мал Ајакс

Дебитантот Конзули продолжува со позитивните резултати во Втората футсал лига на Македонија, откако вечерва среде Штип со убедливи 2:5 триумфираше над Мал Ајакс.

Битолчани се пробија на врвот од табелата со 21 бод и барем до утре ќе преноќат како лидер на табелата и ќе ги чекаат исходите од мечевите меѓу Овче Поле – Кеги Моби и Форца – Астибо, со што ќе го имаме конечниот расплет на табелата во есенската полусезона, а со тоа и есенскиот првак.

Резултатот го отвори Антонио Стојковски во 20. минута од мечот за водство на гостите од 0:1. Голгетерот Стефан Стефановски со два погодоци во 25. и 29. минута ја донесе својата екипа во предност од 0:3.

Штипјани преку капитенот Стефан Штрков намалија на 1:3 во 35. минута од мечот, а потоа Христијан Ристевски погоди за водство од 1:4 на Конзули. Во 38. минута Љубомир Тиквешанец намали на 2:4, а во последни секудни од мечот Мартин Кузманов ги постави конечни 2:5 за голем триумф на Конзули во Битола и три златни бодови.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!