Европски ФудбалФудбал

Комплетен ремонт: Агуеро пристигна во Барса, но пристигнаа уште две ГОЛЕМИ засилувања

Серхио Агуеро ја продолжува својата кариера во дресот на Барселона. Аргентинскиот напаѓач синоќа слета во Шпанија, а денес требаше да биде подложен на лекарски прегледи.

Сепак, Барселона напорно работи и на доаѓањето на Георгини Вијналдум, кој следниот месец ќе биде слободен играч бидејќи истекува неговиот договор со Ливерпул.

Холанѓанецот не одлучи да го продолжи договорот со клубот од „Енфилд“ и како што стојат работите, од следната сезона ќе го гледаме во дресот на Барселона.

Вијналдум во моментов е во таборот на холандската репрезентација, која се подготвува со полна пареа за Европското првенство.

Сепак, Барселона не сака да чека до крајот на ЕП за да го претстави Вијналдум и се решени да го сторат сето ова пред почетокот на Европското првенство.

Имено, угледниот новинар Фабрисио Романо објави дека во Барселона решиле да го испратат својот медицински тим во тренинг кампот на холандската репрезентација за да може Вијналдум да изврши лекарски прегледи.

Доколку се оди според планот, тој ќе потпише договор со Барселона и ќе позира во дресот на овој клуб, а по завршувањето на ЕП официјално ќе биде претставен на „Камп Ноу“. Се очекува Вијналдум да потпише договорот до летото 2024 година.

Предвидено е истото да се случи и со Ерик Гарсија, кој исто така пристигнува во Барселона од Манчестер Сити како слободен играч, но тој ќе биде претставен во вторник.

Да се ​​вратиме на аргентинскиот напаѓач. На заминувањето од Манчестер, Агуеро рече:

“Горд сум на овој тим и што ги носев овие бои толку многу години. Манчестер Сити – засекогаш во моето срце”.

Серхио Агуеро во последните десет години одигра вкупно 390 натпревари за „граѓаните“ и постигна одлични 260 голови.

Агуеро освои 15 трофеи, од кои пет беа трофеи во Премиерлигата, но остана без трофејот во Лигата на шампионите, кој го загубија од Челзи со 0:1.

Како и да е, Агуеро ќе остане запаметен како еден од најголемите фудбалери на Сити во историјата.

Каталонски „Спорт“ ги објави и деталите за договорот. Агуеро треба да остане на Камп Ноу до јуни 2023 година и ќе заработува пет милиони евра годишно.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!