ФудбалФутсал

Клими со „петарда“ за Кардшлк во Штип, Мал Ајакс ја доби штипската градска пресметка со Астибо

Вчера се одиграа два натпревари од 19. коло од Втората футсал лига на Македонија. Клими од Кавадарци сосема очекувано триумфираше над „фенерџијата“ Кардшлк со убедливи 2:5 среде Штип. Резултатот на полувреме беше 1:3 за гостите од Кавадарци.

ПРИЈАВИ СЕ НА НАЈГОЛЕМИОТ ГОЛМАНСКИ КАМП НА БАЛКАНОТ – „РБ Охрид 2022“

За Кардшлк двата погодоци ги постигнаа Нешат Демиров и Сердар Синанов, додека пак за Клими двоен стрелец беше Виктор Аризанов, а по еден погодок постигнаа Филип Грујоски, Марјан Манев и Валентин Колевски.

Градското дерби во Штип му припадна на Мај Ајакс кој со убедливи 4:0 славеше над градскиот ривал Астибо.

По два погодоци паднаа во двете полувремиња. Во првиот дел стрелаа Михаил Донев и Иван Рунтев, а пак во второто полугреме погодија Игор Лазов и Љубомир Тиквешанац.

Колото ќе биде комплетирано денес во Липково со дерби пресметката меѓу второпласираната екипа на Форца и лидерот Кеги Моби. Мечот е закажан за во 20 часот.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!