ФудбалФудбал - ПРВА ЛИГА

Како ќе изгледа Прва лига следната сезона

Со одигрувањето на баражите за Прва лига комплетирана е сезоната во Првата македонска фудбалска лига, како и во Втората македонска фудбалска лига.

Тиквеш и Скопје преку баражите изборија опстанок и го задржаат прволигашкиот статус за следната сезона.

Со овие два натпревари и официјално е познато како ќе изгледа Првата фудбалска лига следната сезона, односно кои екипи ќе настапуваат.

Шкупи (шампион)
Академија Пандев (вицешампион – квалификации во Конференциската лига на УЕФА)
Шкендија (квалификации во Конференциската лига на УЕФА)
Македонија Ѓорче Петров (квалификации во Конференциската лига на УЕФА преку Купот на Македонија)
Брегалница
Струга Трим Лум
Работнички
Ренова
Скопје (опстанок преку бараж)
Тиквеш (опстанок преку бараж)
Силекс (повратник од Втора лига – Запад)
Победа (повратник од Втора лига – Исток)

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!