Европски ФудбалФудбал

Јуве доби „ненормална“ понуда, Киеза се сели во еден од најсилните клубови во Европа !?

Џулијан Нагелсман официјално ја презеде функцијата тренер на Баерн Минхен пред неколку дена, а младиот стручњак смета дека на „баварците“ им треба „свежа крв“.

И каде да се најде, ако не меѓу играчите кои се хит ова лето. А, тоа е дефинитивно репрезентацијата на Италија, која одигра одлично Европско првенство и заслужено ја освоија историската титула на континентален шампионат.

Според „Билд“, Нагелсман особено сака еден играч, а тоа е 23-годишното крило на Јувентус, Федерико Киеза.

Федерико Киеза, синот на легендарниот Енрико Киеза, порасна играјќи фудбал во Фиорентина и дебитираше за првиот тим на само 17 години. Неговиот талент брзо дојде до израз, па во меѓувреме потпиша за Јувентус и се етаблираше во сениорската репрезентација на Италија.

Според италијанските медиуми, повратникот во Јувентус, Макс Алегри го гледа Киеза како еден од неговите клучни играчи, па единствениот начин Баерн да го донесе одличниот 23-годишник е да понуди чудесна понуда што едноставно не можеше да се одбие во Торино.

Сепак, италијанскиот репрезентативец е цел и на Челси. Новинарот на германскиот „Билд“, Кристијан Фолк откри дека Челси ја контактирал „старата дама“ за да започне преговори за трансферот на Киеза.

Наводно, лондонскиот клуб и понудил на „старата дама“ дури 100 милиони евра, но од Торино одбиле да преговараат за заминување на италијанскиот репрезентативец.

Киеза минатата сезона одигра 33 натпревари во Серија А и постигна девет погодоци со исто толку асистенции.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!