ЕУРО 2020Фудбал

„Групата на смртта“ гарантира најголема возбуда, Унгарија бара сензација против великаните

Во групата Ф на Европското првенство се наоѓаат Германија, Франција, Португалија и Унгарија и оваа група дефинитивно ќе донесе најдобри натпревари и најмногу возбудувања, а доколку резултатите се поклопат, еден од фаворитите би можел да заврши го ЕП уште во првата фаза.

Од оваа перспектива, тешко е да се процени дали една од споменатите репрезентации ќе доминира во групата, односно која би можела да не успее, и секако Унгарија ќе ја чека својата шанса, која сигурно нема да се предаде однапред и да се отпише без да го напушти последниот атом сила на теренот.

Победникот од групата Ф во осминафиналето ќе игра против третопласираниот од групите А, Б или Ц, додека второпласираниот од оваа група ќе игра против победникот од групата Д. Евентуалниот третопласиран од оваа група ќе игра против победникот од групата Б.

ГЕРМАНИЈА
Германците доаѓаат на Европското првенство по големото разочарување на Светското првенство во Русија каде ја одбранеа светската титула, но тие беа елиминирани во првата фаза и настапот Европското првенство ќе биде шанса да се оправдата пред своите навивачи.

Ова ќе биде последно големо натпреварување со селекторот Јоаким Лев и тој веќе објави дека ја напушта клупата на германската селекција по ЕП, а кога станува збор за најдобриот дел од тимот и кое е најсилното оружје на Германија, најмногу се очекува од: Каи Хаверц (Челзи), Томас Милер (Баерн), Кевин Фоланд (Монако), Тимо Вернер (Челзи), Лерој Сане (Баерн) и Серж Гнабри (Баерн).

Јасно е дека прва опција на голот на Германија ќе биде Мануел Нојер, додека одбраната треба да ја водат стоперот на Борусија Дортмунд, Матс Хумелс и стоперот на Челзи, Антонио Рудигер.

ФРАНЦИЈА
По поразот во финалето на ЕВРО 2016, Французите конечно сакаат да ја освојат титулата европски шампион, односно да го повторат успехот на златната генерацијата предводена од Зинедин Зидан, која исто така го освои и ЕП 2000 и СП 1998.

Тие стигнаа до Европското без некои поголеми проблеми како првопласирани од групата со Турција, Исланд, Албанија, Андора и Молдавија, а во групната фаза постигнаа 25 гола и примија само шест. Ова ќе биде 10-ти настап на Европското првенство, а европските експерти анализираат дека најголемата слабост на оваа репрезентација е на бековските позиции и малиот број на класични играчи од средниот ред.

Нивна предност секако ќе биде враќањето на Карим Бензема, кој се повреди пред ЕП, но тој треба да биде подготвен за оние најважни натпревари.

Португалија
Португалскиот тим ја освои првата европска титула во историјата пред пет години, а доколку тогаш имаа „многу“ среќа и трчаа од почетокот до крајот на турнирот, сегашниот тим веднаш ќе се најде на тежок испит во групната фаза и треба да покаже колку може да се очекува од нив.

На последното ЕВРО, Португалија ја мина групната фаза како третопласирана репрезентација, а потоа по продолженијата ја победи Хрватска, потоа Полска на пенали, во полуфиналето лесно го победи Велс со 2-0, а во финалето по продолжението Франција. Херој тогаш беше Едер.

Јасно е дека, поради сето ова, Португалија ќе гледа на ова натпреварување со различни очи и тоа е најголемата закана за овој тим, но тимот што има лидер како Кристијано Роналдо е секако подготвен за најголемите предизвици и ќе биде многу мотивиран да ги пречека натпревари во првата фаза.

УНГАРИЈА
Унгарија, некогашна светска фудбалска велесила, пропушти десет финални турнири по ред пред да се појави во Франција во 2016 година каде ја мина групната фаза пред Португалија, но повеќе од осминафиналето не можеа и веднаш претрпеа пораз од Белгија со 4:0.

Тие се пласираа на Европското оваа година по разигрувањето, бидејќи ја завршија групата со Хрватска, Велс, Словачка и Азербејџан на четвртото место, но успеаја да ја совладаат Бугарија со 3:1 во Лигата на нации, а потоа и Исланд со 2:1 и стигнаа на големото натпреварување.

Јасно е дека Унгарија имаше убедливо најмала среќа со ждрепката, но се надеваат дека ќе успеат да го повторат резултатот од последниот шампионат кога стигнаа до нокаут-фазата.

Распоред на натпревари од групата Ф:


Коло 1

  • Унгарија – Португалија (Ференц Пушкаш, Будимпешта, 15 јуни во 18 часот)
  • Франција – Германија (Алијанц Арена, Минхен, 15 јуни во 21 часот)

Коло 2

  • Унгарија – Франција (Ференц Пушкаш, Будимпешта, 19 јуни во 15 часот)
  • Португалија – Германија (Алијанц Арена, Минхен, 19 јуни во 18 часот)

Коло 3

  • Португалија – Франција (Ференц Пушкаш, Будимпешта, 23 јуни во 21 часот)
  • Германија – Унгарија (Алијанц Арена, Минхен, 23 јуни во 21 часот)

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!