РакометРакомет - Суперлига

Голден Арт КЛ7 со 10 разлика славеше над Астраион во Струмица

Астраион на домашен терен загуби во меч со 70 погодоци од екипата на Голден Арт КЛ7 со 30:40, во рамки 3. коло од плеј-аутот од Супер лигата.

Струмичките ракометари тргнаа со водство, но гостите од Скопје брзо ја стопија предноста на домашната екипа и го свртеа резултатот. КЛ7 играше одлично и на полувреме замина со пет гола предност при 15:20.

Во вториот дел гостите продолжија со одличната игра, а предноста се зголемуваше, па избраниците на Игор Котевски на крај имаа десет разлика, а конечниот резулатат беше 30:40. За струмички Астраион ова беше трет пораз, додека за КЛ7 беше трета победа.

Кај струмичани најдобар беше левото коло Славе Јанковски кој постигна девет погодоци, а два помалку имаше десниот бек Васко Наков. Кај КЛ7 најдобри беа Бобан Каковски и Евгениј Темелкоски со по седум гола.

Во следното коло Астраион ќе гостува кај Работнички, додека КЛ дома ќе игра дерби со Младост од Богданци.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!