ФудбалФудбал - ТРЕТА ЛИГА

ГАЛЕРИЈА: Новаци со три бода против Македонија, младата екипа од Враништа немаше сили

Фаворитот за Втора лига, екипата на Новаци и во второто коло од Третата македонска фудбалска лига – Југозапад запиша триумф од 3:1 над Македонија од Враништа.

Во меч каде домаќинот беше фаворит против младата екипа од Враништа, сосема очекувано трите бодови останаа дома.

ФОТО: Спортска Мрежа | Дописник од Новаци

Антонио Стојковски го отвори резултатот во 9. минута од мечот, а до крајот на полувремето стрелаа и Стефан Стефановски и Иве Трифуновски за 3:0.

Во вториот дел Филип Вранишкоски во 75. минута ја стресе мрежата на Николче Симоновски за конечни 3:1.

ФОТО: Спортска Мрежа | Дописник од Новаци

Иако резултатот е висок, сепак и младите играчи на екипата на Македонија одиграа одличен меч и пропуштија неколку клучни шанси.

Новаци кој важи за главен фаворит за Втора лига тргна одлично во новата сезона, а во следното коло ќе гостува кај Лирија во Грнчари, додека пак Македонија на домашниот терен во Враништа ќе го пречека составот на Кравари.

ФОТО: Спортска Мрежа | Дописник од Новаци

Колото ќе биде комплетирано утре.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!