Одбојка

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Македонија загуби од фаворизираната Турција и нема право на грешка со БиХ

Одбојкарската репрезентација на Македонија загуби од Турција со 1:3 во сетови (25-16, 18-25, 25-18, 25-12) во рамки на вториот натпревар од квалификациите за Европското првенство.

По победата над репрезентацијата на Босна и Херцеговина, нашата репрезентација денес не успеа да ја совлада Турција и запиша пораз. Турците одиграа одличен натпревар како во сервисот така и во нападати.

Турција одигра одличен сет и истиот го доби со 25:16, додека во вториот Македонија одигра одлична партија и истиот го доби со 25:18. Третиот сет беше борбен и за двете репрезентации, во кој повеќе среќа имаше Турција со 25:18. Во последниот сет следуваше тотална доминација на Турција со 25:12.

Поврзани Наслови

Македонија утре игра против Босна и Херцеговина и нема право на никаква грешка и мора да победи со 3:0, со цел да има полесен пат до Европското првенство.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!