ЕУРО 2020Фудбал

ФОТОГАЛЕРИЈА: Како изгледаат стадионите на кои Македонија ќе игра на ЕП!

Македонската репрезентација за прв пат ќе игра на Европското првество. Нашите фудбалери се во група со репрезентациите на Австрија, Украина и Холандија.

Македонија ќе игра на два стадиони. Првите два натпревари против Австрија и Украина ќе ги игра на Националната арена во романската престолнина Букурешт.

Националната арена во романската престолнина Букурешт

Овој стадион е отворен на 6. септември 2011 година и има капацитет од 55,634 гледачи.

Националната арена во романската престолнина Букурешт

Третиот натпревар против Холандија, нашите фудбалери ќе го одигран на „Јохан Кројф арена“ во Амстердам. Овој стадион е отворен во 1996 година, а неговиот капацитет изнесува 55.550 гледачи.

„Јохан Кројф арена“ во Амстердам
„Јохан Кројф арена“ во Амстердам

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!