ФудбалФудбал - ПРВА ЛИГА

ФОТО: Традицијата е на страната на Брегалница, ама Тиквеш сака „одмазда“!

Денес во Кавадарци ќе биде отворено последното коло од есенската полусезона во Првата лига со дербито меѓу Тиквеш и Брегалница.

Традицијата е на страната на Брегалница, но Тиквеш сака „одмазда“ за поразот во Штип и со тоа да има полесна пролет во битката за сигурен опстанок во фудбалската елита.

Влатко Костов откако седна на тренерското столче на кавадаречкиот прволигаш го прероди клубот и го врати во игра за сигурен опстанок во елитата, а токму против Брегалница го имаше своето деби, само тогаш мораше од трибини да командува со својата нова екипа.

ФОТО: Спортска Мрежа

Дуелот одигран на 19 септември годинава во Штип заврши со триумф за Брегалница, а точно пред две години на 19 септември 2019 година Тиквеш последен пат ја има победено Брегалница тогаш во Втора лига.

Меѓусебни натпревари на Брегалница и Тиквеш:
19.09.2021 Брегалница 2:0 Тиквеш – Прва лига
15.05.2021 Брегалница 5:0 Тиквеш – Втора лига
28.11.2020 Брегалница 1:1 Тиквеш – Втора лига
26.09.2020 Тиквеш 1:1 Брегалница – Втора лига
30.11.2019 Тиквеш 0:2 Брегалница – Втора лига
19.09.2019 Брегалница 0:1 Тиквеш – Втора лига
04.05.2019 Брегалница 0:0 Тиквеш – Втора лига
24.11.2018 Брегалница 1:1 Тиквеш – Втора лига
22.09.2018 Тиквеш 1:0 Брегалница – Втора лига
25.04.2018 Брегалница 5:0 Тиквеш – Втора лига
06.03.2018 Брегалница 1:0 Тиквеш – Втора лига
01.10.2017 Тиквеш 2:3 Брегалница – Втора лига

Брегалница во претходното коло го забележа првиот пораз на домашен терен од Работнички (1:2), а претходно одигра 0:0 во Струмица против Академија Пандев. На последните пет натпревари скорот е два порази, реми и две победи.

Тиквеш има нешто подобра форма од Брегалница, на последните пет наптревари има две победи, еден пораз и две ремија, а мотивот за „одмазда“ е голем. Трите бодови се многу важни за Тиквеш кој доколку ги освои ќе има многу полесна пролет во битката за сигурен опстанок.

Натпреварот се игра на Градскиот стадион во Кавадарци, а ќе започне во 13:00 часот, делител на правдата ќе биде Игор Стојчевски од Скопје, а ќе му помагаат Даниел Василевски и Филип Ицковски, исто така од Скопје. За четврт судија е делегиран Марјан Младеновски од Скопје.

Пласман обезедио SofaScore LiveScore

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!