Европски ФудбалФудбал

ФОТО: Шпанецот Гонзало Гарсија нов тренер на Истра од Хрватска

Шпанецот Гонзало Гарсија е новиот тренер на хрватскиот клуб Истра 1961. По Даниел Јумиќ, Истра 1961 доби шпански тренер, кој со тоа ќе го продолжи трендот на странски тренери кои доаѓаат во Првата хрватска лига.

Гонзало Гарсија е роден во Уругвај во 1983 година, тој дојде во Шпанија како 14-годишник кога се приклучи на младинскиот тим на Реал Мадрид.

Иако не стигна подалеку од третиот тим за кралскиот клуб, тој настапи на три натпревари за репрезентацијата до 17 години на Шпанија и еден натпревар за У-19. По вокација, офанзивниот играч за врска, откако не се наметна во Шпанија, замина во Холандија, ги мина Кипар и Израел и ја заврши кариерата во Компостела во 2017 година.

Веднаш по крајот на својата кариера, тој замина во тренерските води, најпрво како асистент на Есбјерг во Данска, а потоа и како асистент на Твенте во Холандија, каде беше прв тренер во сезоната 2019/2020.

Даниел Јумиќ, досегашен тренер на Истра, наводно ќе побара раскин на договорот бидејќи не сакаше да ја прифати опцијата за враќање на позицијата тренер во младинската школа.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!