ЕУРО 2020Фудбал

ФОТО: Најдобрите стрелци во историјата на Европското првенство

Вечерва со дуелот меѓу Италија и Австрија, како Велс против Данска започнуваат осминафиналните натпревари од Европското првенство.

Најдобар стрелец во историјата на Европските првенства е Кристијано Роналдо со 14 постигнати погодоци, а потоа следуваат Мишел Платини со девет гола, на третото место на вечната листа е Алан Ширер со седум гола, како и Антоан Гризман кој исто така има седум гола, додека на петтото место е Руд Ван Нистелрој со 6 погодоци.

Најдобрите стрелци во историјата на Европското првенство:

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!