ЕУРО 2020Фудбал

ФОТО: Кои репрезентации имаат освоено најмногу титули на Европските првенства ?

Германија и Шпанија имаат најмногу освоени титули на Европските првенства, двете репрезентации имаат по три освоени титули. Потоа следува Франција која има две титули, додека по една имаат Русија, Италија, Чешка, Португалија, Холандија, Данска и Грција.

Бранител на титулата е Португалија, која на последното Европско првенство во 2016 година славеше во финалето против Франција и така стигна до својата прва титула на Европските натпреварувања.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!