ЕУРО 2020Фудбал

ФОТО: Како изгледа мапата на ЕВРО 2020, само Македонија и Хрватска од Балканот на ЕП

Европското првенство 2020 кое долго го очекувавме конечно денес ќе започне. На ЕВРО 2016 за првпат настапија 24 репрезентации на завршниот турнир и тоа се покажа како успешно, па по вторпат на Европските првенства силите ќе ги одмерат 24 селекции.

Од Балканот на Европското првенство ќе играат само Македонија и Хрватска, додека останатите држави вклучително и Грција не обезбедија пласман на шампионатот.

На Европското првенство ќе настапат Турција, Италија, Влес, Швајцарија, Данска, Финска, Белгија, Рурија, Холандија, Украина, Австрија, Македонија, Англија, Хрватска, Шкотска, Чешка, Шпанија, Шведска, Полска, Словачка, Унгарија, Португалија, Франција, Германија.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!