Европски ФудбалФудбал

Фиго: Сакам Раул да биде тренер на Реал

Поранешниот играч на Реал Мадрид, Луис Фиго смета дека Раул Гонзалес, легендарниот капитен на Реал Мадрид, треба да добие шанса да стане тренер на „Кралскиот клуб“. По заминувањето на Зинедин Зидан, тренерското столче остана слободно. Тој лицитира со имињата на неговиот наследник, се споменуваат Антонио Конте, Маурисио Покетино… Но, Фиго верува дека изборот на неговиот поранешен соиграч би бил добар.

„Сакам Раул да биде тренер на Реал Мадрид, бидејќи тој е мој пријател и брат, но тоа зависи од клубот“, рече Фиго и додаде:

„Во иднина, ако не сега, тој сигурно ќе има можност да биде тренер на тимот од неговиот живот. Многу е важно следниот тренер да биде некој што, како Зидан, се идентификува со клубот и го познава“ – јасен е Фиго.

43-годишниот Раул ја започна својата тренерска кариера во помладите селекции на Реал во 2018 година.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!