ЕУРО 2020Фудбал

ЕВРО 2016: „Тренерското искуство“ на Роналдо и титулата на Португалија, Велс и Исланд ги засенуваат гигантите

Европското првенство 2016 во Франција беше еден вид експеримент кога станува збор за бројот на учесници на едно Европско првенство, и наместо да досегашните 16 учесници на завршниот турнир, во Франција имавме можност да го гледаме шампионатот со 24 репрезентации за прв пат успешно, за што сведочи и овогодинешното Европско, кое ќе се игра во истиот формат.

Последното првенство остана препознатливо по тоа што им овозможи на таканаречените „мали репрезентации“ да се тестираат против големите репрезентации на европската фудбалска мапа, а најмногу се истакнаа репрезентациите на Исланд, Унгарија и Велс. Исто така, треба да се каже дека Холандија не играше на шампионатот.

Што се однесува до самиот турнир, титулата ја освои Португалија, која во финалето ја победи Франција со 1-0, а единствениот погодок го постигна резервистот Едер во 109-та минута од натпреварот. Финалето остана запаметено по тоа што во 17-тата минута од натпреварот Паје го удри Роналдо во коленото, поради што капитенот на Португалија мораше да го напушти мечот на носилка во солзи само осум минути подоцна тој застана покрај аут-линијата и даваше голем придонес во изборот на Сантос и неговата „безбедна игра“.

Репрезентацијата на Хрватска го заврши натпреварувањето во осминафиналето, односно првата следна фаза по групите, а по продолженијата беа елиминирани од Португалија, која подоцна ја освои титулата. Во првата фаза отпаднаа и Шпанија, која загуби од Италија со 2-0, како и Англија, која загуби шокантно од Исланд.

Во четвртфиналето, Португалија беше подобра од Полска по пенал рулетот, Велс сензационално ја победи Белгија со 3:1, додека Германија исто така беше подобра од Италија по изведувањето на пеналите. На последниот натпревар Франција го победи Исланд со 5:2. Без поголеми проблеми, Португалија во полуфиналето го победи Велс, додека Франција беше подобра од Германија со 2:0.

Вкупно 108 голови беа постигнати на тоа Европско со просек од 2,12 на натпревар.

Напаѓачот на Франција и Атлетико Мадрид, Антоан Гризман е избран за најдобар играч на на ЕП УЕФА.

Гризман го заврши шампионатот со шест гола и две асистенции и го зазеде местото на најдобар стрелец на шампионатот. Постигна голови против Албанија, Северна Ирска (2), Исланд и Германија (2).

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!