КошаркаКошарка - ПРВА ЛИГА

Еуро Никел со победа над МЗТ Скопје

Во дуелот на две екипи зад кои е сериозна пауза во играњето на прволигашка кошарка, онаа од Кавадарци се покажа како малку подобро подторвена во однос на онаа од Аеродром.

Разликата на средбата во СЦ „Јане Сандански“ сепак ја направи еден играч, и тоа како, добро познат.

Дарко Соколов беше меч-винер на Еуро Никел 2005 во дуелот против клубот во кој исто така доживеал доста убави моменти во кариерата.

По нецели четири минути тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Ѓорѓи Кочов мораше да земе тајм-аут. Јасно и поради што, Еуро Никел 2005 влезе подобро во овој дерби дуел на 8. коло, кавадарчани поведоа со (11:5).

Многу поголема енергичност во играта донесе влегувањето на Магдевски кој го замени Николов. А МЗТ Скопје Аеродром брзо врати, со серија од (7-0) за првото водство на домаќинот, (12:11).

Но Дарко Соколов мислеше поинаку. До истекот на првата четвртина нанижа 11.поени, гостите од Кавадарци поведоа и со (20:15), за уводните 10.минути да бидат затворени со (23:20).

По неполни три минути од втората четвртина, и десеттиот поен на Стојановски, МЗТ Скопје Аеродром одново беше во водство (26:25), што го натера Горан Самарџиев да побара минута за одмор и совети.

Го имаше Соколов, да одржува резултатски баланс. Искусниот бек дојде до 19.реализации, и со помош на Караколев (четири поени), не дозволи „аеродромци“ да размислуваат за нешто повеќе од егал во резултатот.

Плус од пет поени (42:37) имаше МЗТ Скопје кога Стојановски уфрли трета тројка, а Карачиќ искористи зицер, за тој втор период од играта да финишира со уште еден точен обид за три, на Дамјан Стојановски, за негов 16.поен, и конечни (45:41) во корист на екипата-фаворит кои ги постави најискусниот актер на теренот, Данило Мијатовиќ.

По исто „сценарио“ продолжи да се игра и во третиот дел. МЗТ Скопје ќе направеше предност, но не поголема од шест разлика, а Еуро Никел 2005 ќе ја стигнеше.

Така беше и по 26.минути игра во малата сала на СЦ „Јане Сандански“, (50:50). А и во финишот на оваа фаза од играта (54:54). Пред Николов, од линијата за слободни фрлања, не постави (56:54) за „сино-белите“ од Скопје.

По втората тројка на Петровски, а шеста за гостите, Еуро Никел 2005 го сврте резултатот во своја корист, (61:58), за нов заплет во салата во Аеродром.

По новиот тајм-аут на Кочов, ги изненади, со нова тројка, Мијатовиќ, за највисоки (64:58) на шест минути до крајот на мечот во кои нови грижи му донесе кој друг, ако не Соколов.

Со мини-серија од пет поени (26. за него) за (69:62), и нова минута за делење на совети на тренерот на домашната екипа. Без особен ефект, затоа што Соколов беше едноставно незапирлив. Уште еднаш погоди екс-репрезентативецот за три поени. За двоцифрени (74:64) за гостите од Кавадарци кои беа убиствени за популарните „металци“.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!