Европски ФудбалФудбал

Ериксен ќе продолжи да игра фудбал: „Ми се јавија два клуба“

Кристијан Ериксен ќе продолжи да игра фудбал, а неговите претставници веќе биле контактирани од челниците на неколку клубови.

Во петокот и официјално беше објавено дека е раскинат договорот за соработка меѓу Ериксен и Интер.

По поставувањето на дефибрилаторот, репрезентативецот на Данска доби дозвола да продолжи да игра фудбал. Сепак, тоа не може да го направи во Италија, каде што има правило кое забранува настапи на играчи кои имаат некакви срцеви проблеми.

„Кристијан е во добра физичка кондиција, убеден сум дека ќе се врати на теренот, бидејќи тоа е неговата страст“, ​​изјави неговиот агент Мартин Шотс.

„Јасно беше дека работите ќе завршат вака, за жал. Италија е единствената земја во која не смеете да играте или да тренирате доколку имате инсталирано дефибрилатор.“

Ериксен планира да се врати на Сан Сиро за да им се спротивстави на навивачите.

„Се слушна само со директорите, но наскоро планира да се сретне со соиграчите. Тој сака да дојде на „Сан Сиро“ во јануари, поради навивачите. Тие направија посебна врска, тоа е нешто надвор од фудбалот“.

Кога станува збор за продолжување на кариерата на данскиот фудбалер, Шутс истакна дека има заинтересирани клубови.

„Можам да кажам дека ќе продолжи да игра. Веќе ми се јавија два клуба и се распрашаа пред неколку недели“.

Во последните неколку недели Ериксен тренира со Одензе, а како потенцијални нови станици во неговата кариера за 29-годишниот фудбалер се споменуваат Англија, Холандија и Данска.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!