Европски ФудбалФудбал

Дортмунд јасен: Халанд останува, бараме замена за Санчо

Спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Себастијан Кел ги демантираше гласините дека норвешкиот напаѓач Ерлинг Холанд би можел да го напушти тимот.

Офанзивниот играч Џејдон Санчо ја напушти Борусија и е нов играч на Манчестер Јунајтед, а беше речено дека Халанд исто така може да го напушти „Вестфалија“.

„Нема новини за статусот на Халанд. Тој е во нашите планови и наскоро ќе се врати во тимот. Тој сака да игра фудбал, се чувствува пријатно со нас и се радува на можноста да постигне многу голови. Што се однесува до замената за Санчо – работиме на тоа. Ние сакаме играч кој, исто како и Џејдон, ќе се развие во играч од светска класа“, изјави Себастијан Кел.

Порталот „Гоал“ објави дека Челси ја контактирал Борусија за потенцијален трансфер на Холанд и понудил 176 милиони евра како обештетување, но Борусија не била заинтересирана.

Холанд (20) е во Дортмунд од почетокот на 2020 година, кога БВБ се засили доаѓајќи од редовите на Ред Бул од Салцбург. Во претходната сезона, тој постигна 41 гол на 41 официјален натпревар во дресот на Борусија.

Новата сезона во Бундеслигата, во која Баерн ќе ја брани титулата шампион, започнува на 13 август.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!