Европски ФудбалФудбал

Донарума во понеделник на медицински прегледи во Фиренца

Голманот на репрезентацијата на Италија, Џанлуиџи Донарума треба да биде подложен на медицински преглед во Фиренца во понеделник, пред неговиот трансфер во ПСЖ, објавија италијанските медиуми.

Ден претходно, Италија, која веќе се пласираше во осминафиналето на Европското првенство, ќе игра против Велс.

Донарума помина низ младинската школа на Милан и стана прв голман на клубот на 16-годишна возраст. За шест сезони, тој играше во 251 натпревар за Милан.

Иако имаше многу обиди да се договориме за продолжување на соработката, тоа не се случи и неговиот договор истекува на 30 јуни, па од Милан ќе си замине како слободен агент, односно без обештетување.

Тој договори петгодишен договор со ПСЖ, според кој би имал плата од 12 милиони евра по сезона, што е двојно поголема од онаа што ја добиваше во Милано.

Неодамна, поранешниот прв голман на ПСЖ, Кејлор Навас, го продолжи договорот со парискиот клуб.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!