Европски ФудбалФудбал

Донарума најдобар голман на светот – го освои „Трофеј Јашин“

Џанлуиџи Донарума е избран за најдобар голман на светот за 2021 година, откако „Франс Фудбал“ му го додели „Трофеј Јашин“.

Младиот голман успеа да го освои Европското првенство со својата Италија, а беше избран и за клучен играч на ЕП во освојувањето на турнирот. Донарума имаше одлична сезона и со Милан, по што италијанскиот гигант после долга пауза се врати во Лигата на шампиони, па Донарума беше еден од најзаслужните.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!