ЕУРО 2020Фудбал

Далиќ го објави конечниот список: Еве ги 26-те играчи кои патуваат на ЕП!

Нема да се чека „до последен момент“ затоа што селекторот Златко Далиќ по ремито на Хрватска против Ерменија (1:1) реши кои 26 играчи ќе одат на ЕП. Филип Уремовиќ дефинитивно отпадна поради повреда, а отпадна и Миле Шкориќ.

Сè е решено и веќе нема дилема дека 26-те ќе го носат „огнениот“ дрес на Европското првенство, каде светскиот вицешампион игра во група со Англија, Шкотска и Чешка.

Дејан Ловрен се уште е полесно повреден, но брзо се опоравува и се наоѓа на списокот. Сепак, Филип Уремовиќ конечно отпадна поради повреда, а отпадна и Миле Шкориќ.

Хрватска на Европското првенство ќе патува со следните играчи:

Голмани: Ловре Калиниќ (Хајдук), Доминик Ливаковиќ (Динамо), Симон Слуга (Лутон Таун).

Дефанзивци: Домагој Вида (Бешикташ), Дејан Ловрен (Зенит), Симе Врсаjко (Атлетико Мадрид), Борна Баришиќ (Глазгов Ренџерс), Дује Калета-Кар (Олимпик Марсеј), Јосип Јурановиќ (Легија), Домагој Брадариќ (Лил), Миле Скориќ (Осијек), Јошко Гвардиол (Динамо).

Играчи за врска: Лука Модриќ (Реал Мадрид), Матео Ковачиќ (Челзи), Марсело Брозовиќ (Интер), Милан Бадеj (Џенова), Марио Пасалиќ (Аталанта), Никола Власиќ (ЦСКА Москва), Лука Иванушец (Динамо).

Напаѓачи: Иван Перишиќ (Интер), Андреј Крамариќ (Хофенхајм), Анте Ребиќ (Милан), Јосип Брекало (Волфсбург), Бруно Петковиќ (Динамо), Мислав Орчиќ (Динамо), Анте Будимир (Осасуна).

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!