Европски ФудбалФудбал

Брозовиќ сака покачување на платата во Интер

По освојувањето на Серија А, Интер објави дека буџетот ќе биде малку помал, а по Европското првенство, Марсело Брозовиќ ќе има преговори со гигантот од Милано.

Италијанскиот весник „Газета дело Спорт“ објави дека Брозовиќ влегува во последната година од договорот, а новиот тренер на „нероазурите“, Симоне Инзаги, сака да го задржи со сите сили.

Сепак, по доаѓањето на Хакан Чалханоглу, Брозовиќ сака да го потврди неговиот статус во тимот, а покачувањето би го потврдило тоа. Тековната плата на Брозовиќ е околу три и пол милиони евра, а Хрватот наводно сака околу шест.

Треба да се каже дека продажбата на хрватскиот играч за врска не е исклучена доколку се водат неуспешни преговори, но реалната состојба ќе се знае дури по крајот од Европско првенство.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!