Европски ФудбалФудбал

Божиќна бајка, или можеби не ? Барса повторно го сака Де Лихт

Своевремено еден од најбараните млади фудбалери Матијас де Лихт повторно е на мета на Барселона. Откако Каталонците ја загубија битката со Јувентус пред две години, сега сакаат да го купат од торинскиот гигант.

Оваа приказна на прв поглед звучи како вистинска божиќна бајка. Де Лихт има висока плата, клаузула од 120 милиони евра, а Барселона е во тешка финансиска ситуација. Сепак, агентот на играчот Мино Рајола најави можност за заминување на лето, а тоа отвори простор за шпекулации.

Младиот Холанѓанец дефинитивно не беше воодушевен во Серија А, а Јувентус има посериозни кадровски предизвици во форма на напаѓачи. Затоа, тие би биле подготвени, како што пишува „Тутоспорт“, да го продадат младиот дефанзивец, кој има огромни приходи, за да го олеснат буџетот за да донесат напаѓач од висок профил.

Од друга страна, Барса би чекала до лето, за дотогаш да го растеретат буџетот за плати, а веќе е планирана продажба на Кутињо. Дека Барса има сериозни амбиции и крева глава на пазарот покажува речиси успешната зделка околу Феран Торес, а пак Рајола ја вброи Барса меѓу четирите фаворити за доведување на еден од двајцата најпосакувани напаѓачи на денешницата, Ерлинг Халанд. Од друга страна, евентуалниот напад на Де Лихт воопшто не треба да се зема здраво за готово.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!