ФудбалФудбал - ВТОРА ЛИГА

Беласица со најдобра форма на Истокот, момците на Стојанов со најефикасен напад и најдобра одбрана!

Во пролетниот дел од Втората фудбалска лига – Исток се одиграа пет кола, борбата за Прва лига станува уште понеизвесна, како и борбата за опстанок.

НАЈДОБРИОТ ИЗБОР ЗА ПРОЗОРЦИ И ВРАТИ ОД ПВЦ ВО „OPEN STIL“ ВО ГОСТИВАР 070/814-428

Во однос на формата од последните пет натпревари, практично од сите пролетни натпревари на второлигашите во Истокот, Беласица ја има најдобрата форма. Струмичани имаат скор од четири победи и само едно реми и вкупно 13 освоени бодови од можни 15. Момците на Александар Стојанов имаат и гол разлика од 14 постигнати и ниту еден примен погодок, што значи дека Беласица го има најефикасниот напад и најдобрата одбрана во Втора лига – Исток во пролетниот дел.

Ваквите резултати ја искачија Беласица на второто место на табелата поточно на делба на второто место заедно со прилепска Победа со по 41 бод и негатива од само еден бод во однос на лидерот Слога 1934 од Виница.

37-годишниот тренер успешно ја води Беласица на пат кон Прва лига, но следуваат и дерби дуелите каде што ќе има многу работа. Од конкурентите во Струмица доаѓаат Саса и Слога 1934, додека пак Беласица патува во Прилеп кај Победа.

ВАШАТА РЕКЛАМА НА СПОРТСКА МРЕЖА – КОНТАКТ: 074 / 241 – 247

На табелата според формата од последните пет натпревари на второто место е Слога 1934 со 10 од можни 15 бодови или со скор од три победи, реми и пораз во Гевгелија. Потоа следуваат конкурентите Победа и Каменица Саса кои имаат по 9 освоени бодови од можни 15. Прилепчани имаат две победи и три ремија, додека пак „рударите“ имаат три победи и два порази.

  • ТАБЕЛА СПОРЕД ФОРМАТА ОД ПОСЛЕДНИТЕ 5 НАТПРЕВАРИ ВО ВТОРА ЛИГА – ИСТОК:

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!