ФудбалФудбал - ПРВА ЛИГА

Беласица се „распука“ во Тетово за голема победа над Ренова, хет-трик на Каланоски

„Новата“ Беласица на Ѓоре Јовановски се „распука“ во Тетово за голема победа над фаворитот Ренова од 2:4 во 19. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Интересен и возбудлив дуел одиграа Ренова и Беласица на Градскиот стадион во Тетово. Струмичани први го отворија резултат во 42. минута од натпреварот со гол на Каланоски постигнат од пенал.

Во вториот дел со два брзи гола Ренова го сврте резултат од 2:1, а стрелци беа Јусуфи во 59. минута и Стојчевски во 61. минута. Новото засилување на струмичани, Гуџуфи ја погоди мрежата на противникот во 81. минута за 2:2, а само пет минути подоцна Каланоски со нов гол повторно од пенал донесе водство од 2:3 за Беласица. Мотивот за победа во борбата за опстанок кај фудбалерите на Беласица беше голем и во судиското продолжение Каланоски постигна трет гол за конечни 2:4.

Беласица останува на дното на табелата со 12 бодови, додека Ренвоа сега е на десеттото место на табелата со 19 бодови, колку што има и Пелистер кој сега е на деветтото место.

Во следното коло Беласица на „Благој Истатов“ ја чека Струга Трим Лум, додека Ренова ќе гостува во Битола кај Пелистер.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!