ФудбалФудбал - ПРВА ЛИГА

Академија Пандев одигра одлично и дојдe до голема победа над Работнички

Академија Пандев го запре Работнички кој имаше добра серија резултати, откако со 0:2 „пандевци“ дојдоа до голема победа на гостувањето во Скопје во натпревар од 23. коло од Првата македонска фудбалска лига.

„Пандевци“ истрчаа без тренер на клупата, бидејќи Александар Васоски е позитивен на Ковид-19, но тоа не беше пречка за да одиграат одлично и да дојдат до голема победа над „романтичарите“ на Националната арена „Тодор Проески“.

Гостите од Струмица рано го отворија резултатот, откако Крстовски Марио во 11. минута ја погоди мрежата на „романтичарите“ за 0:1. Работнички имаше одлични шанси за гол, но мрежата на „пандевци“ остана чиста. Пред крајот на првиот дел од натпреварот во Скопје, Качевски досуди пенал за „романтичарите“, а одговорноста ја презеде Прелчец, кој шутираше во страната каде што се одлучи Јовановски да интервенира, и најголемата шанса за израмнување пропадна.

„Пандевци“ стартуваа одлично и во вториот дел, го наметнуваат темпото и имаа шанси за втор гол. Со сериозни шанси за израмнување во вториот дел беше и Работнички, но промени на резултатот немаше се до 77. минута, кога нововлезениот Велиновски Кристијан погоди за конечните 0:2.

Академија Пандев направи скок од две места и сега е на деветтото место на табелата со 25 освоени бодови, додека Работнички останува на петтото место на табелата со 32 бодови.

>> ЦЕЛАТА ТАБЕЛА ОД ПРВАТА ЛИГА ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ОВДЕ <<

Колото ќе биде комплетирано утре кога ќе бидат одиграни останатите пет натпревари.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!