Европски ФудбалФудбал

Агуеро слета во Барса, прегледи и договор во понеделникот

За разлика од другите играчи на Манчестер Сити, Серхио Агуеро немаше многу време да ги види раните по поразот од Челзи во финалето на Лигата на шампионите.

Договорот на аргентинскиот напаѓач со „граѓаните“ истече, тие десет минути во Порто во саботата вечерта беа неговото збогување од сината страна на Манчестер. Од денес, според шпанските медиуми, Агуеро пристигнал во Барселона, кој ќе биде неговиот нов клуб.

Одличниот голгетер ќе помине медицински тестови во понеделник, а доколку сè оди како што треба, тој ќе потпише договор со каталонскиот гигант. Веројатно нема да има време за промоција пред новинарите, бидејќи Агуеро веќе резервираше приватен авион со кој ќе лета за Буенос Аирес веднаш по завршувањето на работата, каде што се собра аргентинската репрезентација и ги започна подготовките за Копа Америка.

Според информациите на англиските медиуми, новиот напаѓач на Барселона ќе заработува по 5.000.000 евра, а навивачите го толкуваат неговото доаѓање како сигурен знак дека Лионел Меси ќе остане, бидејќи Агуеро наводно го условил неговото доаѓање во Шпанија со останување на неговиот најдобар пријател во Барса.

Агуеро се враќа на Пиринејскиот полуостров, каде играше за Атлетико Мадрид до 2011 година кога се пресели во Манчестер Сити, каде стана најдобар стрелец на клубот на сите времиња.

И Копа Америка ќе биде можност за Агуеро конечно да освои нешто големо во својата кариера. Бидејќи, Агуеро е една од најтрагичните личности на аргентинскиот фудбал во последните неколку години: тој го загуби финалето на Светскиот куп и две финалиња на Копа Америка со националниот тим, а синоќа и финалето на Лигата на шампионите со Сити. Најголемиот успех во неговата кариера е сепак трофејот во Премиер лигата. Или Лига Европа со Атлетико.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!