Европски ФудбалФудбал

Абрамовиќ спрема 150 милиона за Халанд и уште 80 за искусното крило на Интер

Челси сака да стане најсилниот клуб во светот. Ниту Барса, ниту Реал, ниту Баерн, ниту ПСЖ ниту Манчестер – Ерлинг Халанд е најблизу до трансфер во европски шампион, Челси, според британските медиуми и познатиот трансфер-новинар Фабрисио Романо.

Според „Дејли експрес“, Абрамовиќ се сретнал со менаџерот на Халанд, Мино Раиола. Халанд, наводно, е заинтересиран да се пресели во европскиот шампион, а најголема пречка во овој трансфер е, очекувано, Борусија Дортмунд, која бара астрономска сума од 180 милиони евра за својата суперѕвезда.

Ако некој ја платил таа сума, Халанд би станал втор по големина трансфер на сите времиња. Но, според англиските медиуми, рускиот бизнисмен е подготвен да издвои 150 милиони евра за „идната Златна топка“, што исто така ќе го направи Халанд втор најскап играч на сите времиња (Мбапе беше продаден на ПСЖ за 145 милиони).

И не само тоа, туку „Скај Спортс“ пишува дека Челси стана најверојатен кандидат да го донесе крилото на Интер, Ашраф Хакими. Мароканецот го оживеа италијанскиот шампион, тој беше еден од клучните играчи во тимот на Конте, а бидејќи Интер е во финансиски проблеми, голема е веројатноста италијанскиот шампион да го продаде ова лето.

ПСЖ се чинеше дека најмногу гризеше за одличен бек, но Хакими е голема желба на Тухел и Челси стана легитимен кандидат да донесе во своите редови.

Абрамовиќ е свесен дека ова е идеалниот момент Челси да стане најдобар клуб на денешнината. „Сините“ се европски шампиони и сега на таа мапа можат да донесат играчи регрутирани од најбогатите клубови во светот како Реал, Барса, Сити и Јунајтед, како и ПСЖ.

Поврзани Наслови

Back to top button
error: Текстот е заштитен !!